Jak uspořádat hrací desku

Prvním bodem k uspořádání hrací desky je určení si velikosti karet.

První myšlenka: Uděláme krásné velké karty. Máme podmořská města, k tomu se dají vymyslet krásné velké ilustrace !! Budeme mít hezkou podmořskou hru, před očima se nám již míhají podmořské organické stroje, pašerácké ponorky a lesy chaluh.

Jak postupujeme v pracích na plánu,  ono to není všechno tak snadné.  Tiskárna asi udělá jakoukoli kartu, ale aby to bylo výhodné k tisku, tak vám dají vybrat různé standardizované velikosti. Pak ještě,  aby to zase bylo ekonomicky výhodné, tak se to tiskne na archy a je tedy nejlepší, aby se to vešlo na arch tak, aby to odpovídalo jednomu výtisku hry.

Tak tedy víme, že naše vytipovaná tiskárna umí rozměr karet nějakých 63 x 87 mm. To jsou docela velké karty, na které se vejde i symbolika i obrázky.

Tak to bychom mohli zkusit. Zatím přemýšlíme o kruhové hrací desce. Má znázorňovat zemi, proto kruhová. K tomu kruhu se musí vejít do kola nějakých 15 karet vedle sebe. No ještě jsou tam takové ty speciální karty – tak to je nějakých 20. Ty  políčka budou mít kolem sebe mezeru  a pak ty karty vzhledem k tomu, že je přikládám podle specifického systému ke kraji desky,   budou koukat ven z desky a pak tam ještě hráči budu mít vlastní plán a pak materiál a ještě vlastně docela dost karet co si vyloží a pak ještě… 

„Drahá myslíš že je standard,  že má každý doma stůl přibližně o velikosti zadního kola obřího traktoru ? Myslíš že to není běžné ? Jsi si jistá ? Jsi, hm.“

Tak to uspořádáme jinak, zkusíme to dát do obdélníku. Třeba to půjde lépe.   Zadáme to grafičce? Raději zkusíme, jak  to vypadá na stole.  Nastříháme vzorky materiálu – komponent, namalujeme obrys plánu. Tady budou karty, tady materiál, tady hrací plán, tady plochy hráčů tady….

„Drahá proč máme tak malý stůl ? Cože? Máme docela velký stůl ? Opravdu ? A proč myslíš, že není úplně normální myšlenka, že bychom dodávali speciální stůl zároveň s hrou ?  A aby si půjčovali hráči  stoly   od sousedů před každou hrou a vystěhovali půlku obýváků, to ti taky nepřijde dobré dávat do návodu ? Co říkáš ?  Už jsem unavený měl bych jít spát ? Ano, jsi unavený…“

Po vyspání zkusíme jiné rozměry. Tiskárna nabízí menší rozměry a to o šířce 56. Zase jich na archu bude více, tak můžeme mít dostatek karet pro hru, aniž by  náklady na hru začaly stoupat do astronomických výšin. Ty obrázky nebudou třeba tak pěkně vidět, ale zase by se to mohlo vejít a být to pro běžné hraní.

Zkusíme obdélníkový plán. S touto velikostí karet už to vypadá, že bychom mohli vyprodukovat hru, která se nebude hrát jen poté co si skupina hráčů pronajme konferenční sál. Nadšení neopadá – karty se vejdou, naše šikovná grafička nám to tam uspořádá dle našich požadavků, vejdou se karty, bodovací stupnice je také dobrá,  v prostředku se docela dobře vejdou hromádky s materiálem. Plán vypadá  docela úhledně. Takové ty speciální karty tak ty dáme tady vedle, materiál se vejde doprostřed a je na stole dost místa na hrací desky a  vykládané karty pro hráče.